FORGOT YOUR DETAILS?

Donaldson

donaldson-pngDünya çapında 40 fabrika ve 8400 den fazla çalışanı ile Güç sistemleri, yol dışı ekipmanlar, motor üreticileri, endüstriyel ve özel tip filtrasyonlar, kamyon ve otomotiv sektöründeki müşterilerine hizmet vermektedir. 2001 yılında 1,5 milyar üzerinde satış rakamlarına ulaşmıştır.Şu andaki mevcut ürün hattında Donaldson tarafından geliştirilen 100′den fazla selülozik ve sentetik filtre kağıdı kullanılmaktadır. Donaldson 400′ün üzerinde patent sahibidir. Türkiye’de hem devlet hem özel sektör’e hem de makina üreticilerine OEM (orijinal üretim) filtrasyon çözümleri sunma konusunda oldukça iyi bir konuma gelmiştir
Yağ, Mazot ve Soğutma Suyu Filtreleri
Donaldson’un ürettiği yağ, yakıt ve soğutma suyu filtreleri, dizel motorlar için maksimum koruma sağlamaktadır.Donaldson, yağ ve mazot filtrelerinin büyük kısmını ABD ve Meksika’daki fabrikalarında robot teknolojisi ile ve 35 değişik tipte (farklı çalışma koşullarına uygun) kağıt kullanarak atom ve element tip olarak üretmektedir. Donaldson spin on (atom tip) likit filtre yapısında önemli değişiklikler yapmış ve böylece motordan kaynaklanabilecek ömür kısalmalarını elimine etmiştir.

Dış gövdenin ovalleştirilmesi, içerdeki merkezi metal silindirik tübün gözeneklerin içe doğru kıvrıltılması ile titreşimden dolayı kağıdın yırtılmasının önüne geçilmiş, filtre tabanına kağıdın tam oturmasını sağlayacak bir metal tabaka yerleştirilmiş ve kağıt birleşim yerleri metal bir klip ile tutturularak kağıdın ayrışması engellenmiştir. Merkezi tüp tek parçadır ve üzerindeki kanallar vasıtasıyla likidin akışkanlığı arttırılmıştır. Filtre üst plaka ve alt plakalarda elastomer contalar kullanılmış, kaçaklara son verilmiştir. Filtre kağıdı, alt tabakaya plastisol material içine emdirilerek yapıştırılmış ve filtreleme kaçakları engellenmiştir. Likit filtrelerde kullanılan kağıtlar fırınlanmadan yerleştirilmez. Donaldson filtrekağıdı düz iken özel fırınlarda işleme tabi tutar (fırınlanmış kağıtlar yağ’a karşı daha dayanıklıdır) ve daha sonra katlama (plileme) işlemini uygular, böylece filtre kağıdının verimliliği ve dayanıklılığı arttırılmış olur. Filtre tabanına sargı yay koyarak extra basınçlara karşı filtrenin iç kompresyon özelliği arttırılmıştır.

Bu arada son olarak Mazot-Su ayırıcı filtrelerde dizayn değişikliğine (Twist&Drain) gitmiş ve 180 derecelik muslukkullanmıştır. Bu şekilde filtrede ayrışmış olan suyun direkt olarak filtre sökülmeden boşaltımı sağlanmıştır.

Hava Filtreleri
Donaldson, en uygun selülozik, sentetik filtre kağıdı ve elemanları ile motorunuza maksimum koruma, uzun ömür sağlar.
Donaldson’un en belirgin özelliği, özellikle hava filtrasyon sistemlerinde Dünya lideri –MUCİT- olmasıdır. Üretiminin %70’i OEM(Orijinal ekipmanlar için üretim) %30’u ise pazar için filtre elemanları üretimini kapsamaktadır. Bu anlamda Donaldson’un asıl fonksiyonunun ORİJİNAL FİLTRE ÜRETİCİSİ olduğunu vurgulamak gerekiyor. Donaldson tüm filtre sistemini üretir, doğallıkla sisteme ait tüm aksesuarlarda ürün hattı içinde yer almaktadır. Bunlar; gövdeler, ön temizleyiciler, bağlantı elemanları, kelepçeler, kauçuk dirsekler, ara bağlantı ekzos boruları, toz boşaltım valfleri, indikatörler, yağmur kapları v.s olarak sıralanabilir. Donaldson hava temizleyici grupları ise komple metal, Hybrid (metal gövde-plastik kapak) ve komple plastik gövdeliler olarak (Bkz.Aleksin) sıralanabilir. Bugün dünya çapında üretim yapan 150’den fazla makina üreticisinin Donaldson’u seçmesinin şüphesiz özel bir nedeni var. Hava filtre elemanları civatalı ve radyal tip (civatalı filtrede kullanılan tüm ekstra malzemeler elenerek ve sadece bir adaptör ekleme yolu ile pratik kullanım sağlanmıştır) olarak Pleatloc tekniği ile (bu teknik ile filtre plileri arasındaki açıklık aynı oranda tutularak tozun kağıdın tüm alanı tarafından filtre edilmesi sağlanmış, böylece filtre ömrü %50 arttırılmıştır) değişik tipte kağıtlar kullanılarak üretilmektedir. Hava filtreleri Çift kademeli (ön temizleyicili) ve Tek kademeli (düşük toz ortamlı-ör: Deniz motorları) olarak sınıflandırılabilir.
Donaldson, bütün filtrelerinde kendi geliştirdiği özel olarak formüle ettiği kağıdı kullanır. Bu kağıtDonaldson’a özeldir ve hiç bir firma tarafından kullanılamaz. Laboratuar ortamında en ince toz kullanılarak %99.99 verimlilik oranına ulaşılmıştır. Henüz hiç bir firma bu sonuca yaklaşamamıştır. Hava filtre üretiminde ISO 5011 uluslararası test normlarına uyulmaktadır.
Hava filtreleri İngiltere’de Hull, Almanya’da ise Dülmen tesislerinde üretilmektedir.

Aksesuarlar
Donaldson aksesuvar hattında, egzoz sistemleri için her türlü bağlantı, boru ekipmanları; hava filtre sistemleri için ise, ön temizleyici, kelepçe, yağmur kabı ve diğer aksesuarlar bulunmaktadır.
Dizel Motor Hava Filtreleme Sistemi
İki kademeli kuru filtreler ve ön temizleyicili hava filtreleri, filtre sistemlerini bütünlemektedir.
Egzoz Sistemleri
Donaldson egzoz sistemleri ağır hizmet tipi araç ve ekipmanların istenilen gürültü limitlerinde çalışması için seçenekler sunmaktadır.

belenco mutfak tezgahi
mutfak dolabi modelleri
TOP